Az oldalon archív tartalom található. Kérjük, hogy látogassa meg a Hangshop.hu weboldalt!

Hangáruház | Hangszer & Hangtechnika - 1107 Budapest, Fogadó u. 3. | Tel.: 06-1-203-6652 | Mobil: 06 20 564-4617

hangaruhaz facebook banner

A nyertes szám a Hetes! - Audio-Technica 700-as sorozat teszt
2009-10-28

at700_mainAhogy az Audio Technica-tól megszoktuk, a 700-as sorozatú vezetéknélküli mikrofonrendszerük kategóriájában verhetetlen szolgáltatásokat és hangminőséget biztosít. Ezzel az elvárással fogtunk hozzá a teszthez...

Chris Underwood tesztje a MUSICMART újságból

 

 

Az Audio-Technica 700-as sorozata azzal a céllal jött létre, hogy mind a szolgáltatások, mind a hangminőség terén professzionális színvonalat kínáljon, miközben a használata annyira intuitív és felhasználóbarát, hogy még egy átlagos énekes is használni tudja. Nem sértés, de az énekes általában nem a leginkább technikai beállítottságú tagja a zenekarnak.
A hihetetlenül egyszerű külső ellenére a rendszer nyolc kapcsolható, frekvencia-koordinált UHF csatornát kínál, egy rakás további szolgáltatással a legjobb lehetséges átvitel érdekében. Habár manapság a vezetéknélküli rendszerek használata egyre erősebb trend a professzionális hangtechnikában, a vezetéknélküli világba frissen belépő számára ez még mindig ijesztő egy kissé. Az olyan kifejezések, mint a True Diversity vagy a Squelch, vagy az a tény, hogy a frekvenciahasználat engedélyhez kötött, mind eléggé riasztóan hatnak. Nem meglepő hát, hogy a vezetéknélküliség nem elsősorban a civil szférában terjed a leginkább. A másik elrettentő dolog sokunk számára az ár, ugyanis a vezetéknélküli rendszerek határozottan drágábbak, mint vezetékes társaik. Ezek azok a tényezők, amelyeket az Audio-Technica legyőzni szándékozik a 700-as sorozatával. Kezdők számára is hihetetlenül könnyen használható, mindent tud, amit egy vezetéknélküli alapszett csak tudhat, engedélyezett frekvenciasávban üzemel és teljesen elfogadható az ára.

atw_t702_2.jpg

Az ATW T702 mikrofon tiszta és átütő közepekkel rendelkezik… csak el ne felejtsd kikapcsolni!

Megfogva a mikrofont

A rendszer mikrofonja az ATW-T702 kéziadó. Meglepően kicsi és könnyű vezetéknélküli mikrofon létére, bár még mindig nagyobb, mint egy hagyományos mikrofon. A nagyobb méret okozója részben az, hogy a mikrofontestbe nemcsak az adónak kell elférnie, hanem az azt tápláló elemeknek is – ebben az esetben két 1.5V-os AA ceruzaelemnek. Az elemtartó eléréséhez a mikrofon nyelének borítását kell lecsavarni. A nyél egész külső burkolata lejön, feltárva a hosszában elhelyezett két elem tartóját és a csatornaválasztó forgókapcsolót, mely 1-től 8-ig számozott állásokkal rendelkezik, a vevőegységen beállítható 8 csatornának megfelelően. A számok a nyolc előre beállított adófrekvenciát jelentik. A csatornaváltás egy kis csavarhúzóval történik, ami (és ez nagyon szerencsés dolog) a mikrofon belsejében állomásozik. Más vezetéknélküli rendszerek esetében elég gyakran találtam magam abban a helyzetben, hogy egy pengető hegyével vagy egy csipesszel ügyetlenkedek, vagy bármi, körülöttem fellehető tárggyal kísérletezem, hogy elvégezzem a csatornaváltást.
A mikrofon végén van egy nyomógomb, rajta az Audio-Technica logó. Ez a némítókapcsoló. A logó közepében van egy apró LED, ami zölden világít, ha a mikrofon be van kapcsolva, és piros, ha némítva van. Ha a mikrofont és az állványt színpadi kellékként használod, jól figyelj, hogy meg ne nyomd ezt a gombot véletlenül, mert nagyon érzékeny. Az elem lemerülését villogással jelzi. Most, hogy ezt írom, jövök rá, hogy az előző buliban, ahol teszteltem a mikrofont, elfelejtettem kikapcsolni, így az elemek mostanra lemerültek. Legyen ez egy jó lecke – elég egyszerű elfeledkezni a kikapcsolásról (attól függően, hogy mennyit iszol a buli után), ezért érdemes egy pár tartalék elemet bedobni a táskába.
A mikrofon másik végén a fémkosár elég masszívnak látszik, hogy ellenálljon jónéhány erősebb ütésnek. A kosáron belül egy vékony szivacssapka képez második védelmi vonalat a torlóhangok, mint a Pp és Th, vagy a fröcsögő nyál és más undorító dolgok ellen.
Ezek mögött bújik meg a kardioid iránykarakterisztikájú dinamikus kapszula. Ha megnyomod, érezhető, hogy rezgéselnyelő gumiágyba van beépítve, ami praktikus dolog, ha belegondolsz, hogy a kábelmentesség szabadsága olyan dolgokat hozhat ki belőled, amihez ez bizony jól jön – beugorhatsz a dühöngőbe a pogózók közé, vagy felmászhatsz a fényállványra – ki tudja?

atw_t701_2.jpg

Az ATW-T701 zsebadó könnyű és nagyon erős, jó választás gitárosoknak és fejmikrofon használóknak.

Hangszeres zsebadó

A 700-as sorozat – a kéziadós szetten túl – különböző kiszerelésű szettekben kapható, melyek az ATW-T701 UniPak zsebadóhoz csatlakoztatható, különböző mikrofonokon alapulnak (kitűző, fejmikrofon, fülre akasztható mikrofon), valamint egy hangszeres szett is kapható gitárkábellel. A zsebadó nagyon kicsi és könnyű (kb. egy tipikus mobiltelefon mérete), és ha felcsípteted az övedre, észrevenni is nehéz, hogy ott van. Tetején van egy Power/Mute feliratú gomb, egy kisméretű hajlékony antenna és a bemeneti aljzat a gitárkábel számára. Az aljzat négypólusú és reteszelős típusú, így nemcsak hogy nem vész el az audió jel, de amiatt sem kell aggódnod, hogy kiesik a kábel egy ollóugrás során. Mint a kéziadó, a zsebadó is két AA-méretű ceruzaelemmel működik, bár az elemtartó kinyitása elsőre kissé puzzle-szerűnek tűnik. A bekapcsolást jelző LED ugyanúgy üzemel, mint a kéziadó esetében. A csatornaválasztó itt is az elemtartóban található. Van viszont néhány további kezelőszerv a zsebadó belsejében, két erősítésszabályzó (mikrofonnal ill. gitárral való használathoz egy-egy). Van még egy Magas/Alacsony RF kimeneti szintkapcsoló, kicsivel nagyobb, mint egy amőba bébi, a készülék oldalán.

atw_r700europ.jpg

Az ATW R700 vevőegység, kb. Mint egy Dan Brown novella — de sokkal intelligensebb.

Jó fogadtatás

Nézzük a vevőegységet, ami azonos a kézimikrofonos és a hangszeres szett esetében: látható, hogy olyan egyszerű, amilyen csak lehet anélkül, hogy a szolgáltatásokból lejjebb kellene adni. Az egység nagyon könnyű, mérete, akár egy Dan Brown novelláé, csak ez sokkal intelligensebb. Egyszerűen elhelyezhető a keverőpulton vagy mellette, aminek a hangmérnökünk örül. Két antennája van az elülső sarkokon, ami azt mutatja, hogy ez egy diverzitásos vevőegység. Mivel az RF jel több úton is megérkezik a vevőantennára, az ellenfázisú jelek zajokat és kioltást eredményezhetnek. A vevőegység ezért automatikusan átkapcsol a két antenna közül arra, amelyiken erősebb a vehető jel, ezzel megakadályozza az ilyen jellegű problémákat. Két kicsi LED mutatja az előlapon, hogy melyik antenna aktív. Található még itt egy nagyméretű numerikus LED kijelző, ami egytől nyolcig mutatja a csatornák számát, ahogy a SELECT gombbal végigléptetjük őket. Van egy SET/SCAN gomb is, amivel szabad csatornát lehet keresni a rendszer frekvenciasávjában – jól jön, ha más vezetéknélküli rendszerekkel együtt akarjuk használni. A hátlapon van egy szimmetrikus XLR kimenet, egy aszimmetrikus jack kimenet, egy hangerőszabályzó potméter, és a tápfeszültség bemenet.

Hogy muzsikál?

Kipróbáltam mind a kézimikrofont, mind a zsebadót különböző helyeken. Egyik mostani buli hangbeállása alatt elgondolkoztam, hogy ‘hová is tudnék menni nagy merészen, ahol még senki sem járt?’ Egyenesen a női vécébe mentem, és azt tapasztaltam, hogy még onnan is tudnék gitározni és még akkor is szólna az erősítőm a túlsó szobában. Kipróbáltam mindkét szettet kintről az előcsarnokból is, sőt még a parkolóból is. Hogy ez milyen mértékben múlott az Audio-Technica szabadalmazott ToneLock squelch rendszerén azt nem tudom, de bárhová is mentem a mikrofonnal és a zsebadóval, sehol nem volt probléma a jellel, nem voltak kieső területek. Hozzátartozik ehhez, hogy a vevőegység hangerőszabályzóját 12-óra állásban célszerű hagyni, különben a hangjel eléggé gyenge. Úgy találtuk, hogy a mikrofon hajlamos a torzításra, ha úgy igazából beleordítunk és a szabályzója túl magasra van állítva. Egyébként a mikrofonnak igazán dögös hangja van sok középpel és tiszta magasakkal, miáltal meglehetősen jól átszól a zenekaron. Talán az volt a leginkább lenyűgöző dolog, hogy még a monitor közvetlen közelében is határozottan ellenállt a gerjedésnek. Ez felbecsülhetetlenül értékes dolog egy vezetéknélküli mikrofon esetében, mivel nagyobb a valószínűsége, hogy besétálunk egy gerjedésre érzékeny zónába, mert nem vagyunk kikötve oda, ahol a beálláskor álltunk.

Konklúzió

Királyság, hogy az Audio-Technica-nak sikerült egy olyan UHF rendszert piacra dobnia, ami, miközben hihetetlenül egyszerűen használható, minden fontos szolgáltatással rendelkezik, amit egy professzionális rendszertől elvárnál. Az UHF frekvenciasáv használata (E-sáv esetén 795 – 820 MHz, F-sáv esetén 840 – 865 MHz) lehetőséget ad arra, hogy interferencia problémák nélkül üzemeltesd a rendszert*, még egy taxiállomás szomszédságában lévő klubban is. A beépített, szabadalmazott ToneLock squelch zajzár áramkör segítségével a vett jel tiszta és zavartalan. Mindegyik 700-as szett tartós műanyagtáskában utazik, ami, miközben úgy néz ki, mintha inkább elnökgyilkosságra készülnél, nem pedig beszerelni a helyi klubba, a komplett szettet megvédi a sérülésektől.
A 700-as sorozat mindenkinek ajánlható, aki olyan vezetéknélküli rendszert akar, amihez nem szükséges hangmérnöki képzettség, viszont komoly rugalmasságot és kiemelkedő hangminőséget kínál, miáltal kiszolgál bármilyen bulit. És mindenekelőtt, annyira felhasználóbarát, hogy az énekesek is tudják kezelni.

Csomagok mai árakkal:

Audio Technica 700 Series
ATW-702 Vokál készlet 64 900 Ft
ATW-701/G Gitáros készlet 65 900 Ft
ATW-701/P Előadói készlet 69 900 Ft
ATW-701/P+ Egyoldalas fejmikrofonos 95 900 Ft
ATW-701/H Fejmikrofonos készlet 79 900 Ft
ATW-701 Alap készlet 59 900 Ft

Főbb tulajdonságok
8 választható, frekvencia-koordinált csatorna
Vivőfrekvencia 795 820 MHz között (E-sáv), ill. 840 865 MHz között (F-sáv)
Frekvencia átvitel 100 Hz–12 kHz
Hatótávolság: tipikusan 60 m
Szimmetrikus XLR és aszimmetrikus 6.3mm-es jack kimenetek
Kéziadó: Dinamikus, kardioid
Elem üzemidő: tipikusan 12 óra (kéziadó), 8 óra (zsebadó)


Pozitívumok

  • Automatikus frekvenciakeresés
  • Diversity vevőegység
  • LED csatorna kijelző és audió túlvezérlésjelző
  • Szabadalmazott ToneLock squelch zajzár
  • A zsebadó külön gitár és mikrofon gain állítással rendelkezik, és kapcsolható RF teljesítménnyel

Negatívumok

  • Nincs RF és audió szintjelzés a vevőegységen
  • Túl könnyű véletlenül némítani a mikrofont
  • Minden egység műanyagból van

 

* Megjegyzés: a cikk megírása óta digitális televízió sugárzás indult Magyarországon, ami érintheti a 700-as sorozat maximális csatornaszámát az ország egyes területein. Mivel a 700-as sorozat hangolható rendszer és rendelkezik automata frekvenciakereséssel, digitális tévéadással való ütközés esetén áthangolhatjuk egy szabad csatornára.

Hol tudom megnézni, kipróbálni, megvásárolni? A HANGÁRUHÁZ -ban!

Hol tudom neten megrendelni? A HANGSHOP -ban!

 

WebShop - Online vásárlás

shop

Üzletünk elérhetősége

bolt

Kiemelt márkák

allen-heath
garry
korg
at_mic
at_hp
marshall
neutrik_klotz
vox
powercube
genelec
shure

Partnerek