Az oldalon archív tartalom található. Kérjük, hogy látogassa meg a Hangshop.hu weboldalt!

Hangáruház | Hangszer & Hangtechnika - 1107 Budapest, Fogadó u. 3. | Tel.: 06-1-203-6652 | Mobil: 06 20 564-4617

hangaruhaz facebook banner

Búg a Laptopom! - A megoldás: FGA-30 leválasztó transzformátor! (Méréssel!)
2009-06-16

fga30_mainMa már a LAPTOP általános zeneforrás: nem csak a prezentációk alkalmával, hanem a "civil" életben is. A gond akkor kezdődik, amikor rá kell kötni egy hangcuccra, s az bizza búg...

 

 

Arra hamar rájön az ember fia (lánya), ha kihúzza a laptop tápját, megszűnik a búgás. Tényleg ez a legkézenfekvőbb megoldás, s egyben a legolcsóbb is. Már ameddig az akku bírja. S az általában nem bírja sokáig.

A búgás, mint jelenség neve: földhurok. (Bővebben olvashat róla a Gyakori kérdések (FAQ) rovatban itt.)

A másik -aki olvasta a belinkelt cikket, annak kézenfekvő- megoldás a földhurok felszakítása DI-BOX-al. Ez ugyan műszakilag tökéletes, ám drága. (DI-BOX-ok a Hangshop-ban itt.)

És íme itt a költségkímélő, igaz, műszaki kompromisszumokat is tartalmazó megoldás, a kifejezetten laptopokhoz szánt leválasztó transzformátor, az FGA-30.

fga30.jpg

Már formai kialakítása is sugalja a felhsználási kört: egyik végén egy 3,5mm-es jack csatlakozó található, ami a laptop hangkártya kimenetébe illeszkedik. A kis henger alakú dobozka kimenetén két RCA (harang) csatlakózó aljzat vár a jel továbbvitelére. Innen mehet a jel az erősítőbe, keverőbe, természetesen szükség esetén átalakítók közbeiktatásával. Kicsi, aranyos, lássuk mit tud!

Természetesen kipróbáltuk. Természetesen megmértük. (Illetve megmérettük a Garry ELECTRONIC mérnökeivel, ezúton is köszönet!)
Első pillanatban a rémület futott át rajtunk, a gyári rajzon ugyanis egy középleágazásos transztformátor két szélére vezetik a jobb ill. bal oldal jelét, a Nagy Transzformátor Álmoskönyv szerint ez kivonást jelent, azaz a szekunder oldalon a két jel különbsége jelenik meg, de szerencsére szétszedve a készüléket két kis transzformátort találtunk, ahogyan azt kell. A méreteiből következően túl nagy jelszintet nem tud átvinni torzítás nélkül, s ezt a mérések is alátámasztották. 0dBu-s szinten a frekvenciamenete így fest:

freq_0dbu.jpg

A -3dB-s pontja 26Hz-en van, ami a jellemzően MP3-as felhasználáshoz több mint elegendő. A torzítás a mély frekvenciák felé erőteljesen emelkedik, különösen a páratlan számú összetevők, ez a kis trafóméret hátránya. Ha megnöveljük a jelszintet +5dBu-ra, bizony a torzítás is emelkedni kezd:

freq_5dbu.jpg

Az azonnal látszik, hogy kis hangerőn érdemes használni, tehát laptop hangerő le, keverő hangerő fel! így elkerülhető, hogy telítésbe vezéreljük a vasmagot. Haladóknak további görbék, THD (teljes harmonikus torzítás) 1kHz-en mérve +5dBu jelszinten, a jelformával:

thd_1khz_5dbu.png

Valamint THD (teljes harmonikus torzítás) 50Hz-en mérve +5dBu jelszinten, a jelformával:

thd_50hz_5dbu.png

Nem érdemes tehát +5dBu fölé vezérelni a készüléket, de ez könnyűszerrel megoldható a fennt már említett metódussal. Szólni kell még az áthallásról, ami 26dB körüli magasabb frekvenciákon, ez nem túl jó érték, de megint csak a kis méretek miatt adódik: túl közel van egymáshoz a két transzformátor, és nincs is beburkolva lágyvas házba.

Használható? Tökéletesen. Ár/minőség aránya kitűnő (3500Ft a cikk írásakor!!!), minden prezentáció, iskolai rendezvény, otthoni laptopos zenehallgatás megmentője. Aki jobb hangminőséget szeretne, mint amit az integrált hangkártya eleve tud, az nem ezt választja úgy sem, hanem külső hangkártyát. Nem hiányozhat egyetlen laptop táskából sem!

Hol tudom megnézni, kipróbálni, megvásárolni? A HANGÁRUHÁZ -ban!

Hol tudom neten megrendelni? A HANGSHOP -ban!

 

WebShop - Online vásárlás

shop

Üzletünk elérhetősége

bolt

Kiemelt márkák

allen-heath
garry
korg
at_mic
at_hp
marshall
neutrik_klotz
vox
powercube
genelec
shure

Partnerek