Az oldalon archív tartalom található. Kérjük, hogy látogassa meg a Hangshop.hu weboldalt!

Hangáruház | Hangszer & Hangtechnika - 1107 Budapest, Fogadó u. 3. | Tel.: 06-1-203-6652 | Mobil: 06 20 564-4617

hangaruhaz facebook banner

Kipróbáltuk a Powercube PC-1004 digitális végfokot
2003-08-05

powercube_pc_1004_big_mainAz ember fia alapvetően bizalmatlan. Évtizedeken át az erősítők megitélésének első kritériuma volt, hogy mekkora a súlya. A könnyű végfokot eleve előítélettel kezeltük. Reális műszaki alapja volt ennek: nagy teljesítményhez nagy transzformátorra van szükség, ez pedig nehéz.

 

 

Mindemellett gondoljunk csak a mobil- telefonokra! Tíz évvel ezelőtt még egy táskával kellett rohangálni, ma meg nem találjuk meg a zsebünkben, ha csöng...

powercube_pc_1004_big

Első pillanatra megdöbbentően kicsi (talán tömzsinek is írhatnám), és megdöbbentően könnyű. Mérlegre helyezve 3 kg 80 dkg a tömege. Ez pont egy jól fejlett újszülött csecsemő súlya, nem véletlen, hogy a reklámokban is csecsemőmérlegen látható a PC 1004. Az "erőkocka" (Powercube = erőkocka) igazából téglatest formájú. A végerősítő 2HE magas, 9,5"-es (félrack) méretű mágnesesen árnyékolt dobozba épített dual felépítésű (2x500W) készülék. Két végfok egymás mellé szerelve (a rackesítő készlettel) 19"-os szabvány méretű dobozba illeszthető.

A PC 1004 nevében "kódolva" van a felépítése: összesen 1000W (2x500W) 4 ohmos terhelésen.
Az előlap spártaian egyszerű: kapcsoló, bekapcsolást jelző LED, két poti és két túlvezérlést jelző piros LED. Letisztult forma, minimális dizájn. A kényszerhűtés beömlőnyilásai előtt könnyen cserélhető szűrőbetétek találhatók, hogy a nagyon poros helyen ne koszosodjon le a készülék. Ezt segíti a hőmérsékletvezérelt ventillátor is, csak akkor forog, ha melegszik az erősítő. Ez pedig a digitális felépítésből adódóan nem szokása.

A bemenetek szimmetrikusak XLR mama csatlakozón. Minden bemenethez egy csatlakozó tartozik, ez gondot okozhat a fűzésnél, külön Y csatlakozót kell használni. Valószínüleg fizikailag nem fért el több csatlakozó a kisméretű hátlapon (még a ventillátor és a két kimenet is ott van). Nyilván az előbb említett okok miatt a hálózati kábel is fixen rögzített, nem műszercsatlakozós. Ez viszont lehet hasznos is, így biztosan nem tud kirázkódni. Az XLR-ek mellett találjuk a "hídkapcsolót". Azért tettem idézőjelbe, mert itt a híd kicsit másképp működik, mint egy hagyományos végfoknál, de erről később. A két kimenet 4 pólusú SPEAKON csatlakozón találkozik a külvilággal. A "rendes" kimenet az 1+, 1- érintkezőn, a "hidas" kimenet mindkét csatlakozó 2+, 2- érintkezőjén. (A bekötésnél ajánlatos vigyázni, mert ismeretlen kábellel konnyen ellenfázisú jelet vehetünk le!)

powercube_pc_1004_back

A "hídüzem" ötletes megoldása megér külön is egy verset. Az erősítőben két független végfok dolgozik. Az egyik bemenetén megfordították a fázist (a dobozon belül), majd a kimenetén visszafordították (még mindiga dobozon belül). Így kívülről nézve a két végfok fázisban van, belülről fizikailag azonban ellenfázisban dolgozik. Ezzel két legyet ütöttek egy csapásra: egyrészt a mélybeütéseknél ellenfázisban "szívják" meg a tápegységet az áramkörök, másrészt a 2+,2- érintkezőn a két végfok összegjele állandóan rendelkezésre áll. Ha a kapcsolóval párhuzamosan kötöm a bemeneteket (MASER IN A, azaz mindkét végfok az A bemenetről kapja a jelet), akkor az 1+,1- kimeneteken a két fűzött végfok jele áll rendelkezésre (nem kell az Y elosztó). A 2-,2- érintkezőn viszont a hidas kimenet nagy teljesítménye található. Ha a kapcsolót STEREO állásba helyezem, akkor a két végfok külön-külön a saját bemenetéről kapja a jelet (1+,1- kimenet "hagyományos"). Ilyenkor viszont a 2+,2- pontokon a sztereó jel összege áll rendelkezésünkre. Miért jó ez? Megfelelő impedancia illesztés mellett az 1+,1- -ra köthetünk két kompakt dobozt, a 2+,2- -ra pedig egy passzív váltóval ellátott monó szubot. Ügyes!

Fent már írtam a meglévő előítéletekről. Idézzünk még egyet: "a digitális végfok csak mélyre jó, mert rossz a magas hangja". Meghallgatva a PC1004-et mindjárt le is számolhatunk ezzel, szép tiszta magas és középhangok, erőteljes mélyek. Az 500-as damping faktor (csillapítási tényező) magért beszél a mélytartományban, kellően "kézben tartja" a hangszóró mozgását. De nyomjuk tovább a hangerőt! A kezelési útmutató szerint (külön ki kell emelni: részletes és magyar nyelvű leírást kapunk!), ha a túlvezérlést jelző LED-ek kigyulladnak, az a PEAK LIMITER beindulását jelzik. És jó is hogy jelzik, mert hallani nem lehet. Csak erős túlvezérlésnél (folyamatosan világít a LED) kezd hullámozni a hangkép valamelyest. Ha levetkőzünk magunkról minden gátlást, és még tovább növeljük a bemeneti szintet, leszabályoz a végfok, s ha ekkor is nyomulunk tovább egy idő után kiolvad a hálózati biztosíték, s leáll a gép. Magunkra vessünk, nem kell állatkodni. Kicserélve az olvadóbiztosítékot és visszatérve a normál üzemi tartományba ismét a megszokott tiszta hangzást kapjuk. Mindegy milyen a terhelés: kompakt doboz, vagy mélyláda.

A PC 1004 természetesen mindenfajta szokásos védelemmel rendelkezik, azt hiszem, ez ma már alapkövetelmény. Úgy tűnik a hűtést alaposan túlméretezték, még az állatkodás alatt sem sikerült igazán felpörgetni a ventillátort, biztosan jól bírja majd a nyári napokat is.

powercube_pc_1004_twin

A legfontosabb persze mindig az árkérdés. Pontosabban az ár / minőség arány. Ebben a PC 1004 verhetetlen: egy hagyományos végfok áráért kapunk egy kiváló minőségű, de sokkal kisebb és könnyebb végfokot.

 

WebShop - Online vásárlás

shop

Üzletünk elérhetősége

bolt

Kiemelt márkák

allen-heath
garry
korg
at_mic
at_hp
marshall
neutrik_klotz
vox
powercube
genelec
shure

Partnerek