Milyen csatlakozót használjak a hangfalamhoz? (Kezdőknek) |
Hangdobozok csatlakoztatásakor (professzionális felhasználás esetén) számos, néha egymásnak is ellentmondó szempontot kell figyelembe venni. Elektromos szempontból az érintkezőknek nagy áramerősség mellett megbízható kontaktust kell biztosítaniuk. Gondoljunk csak bele: 1000W teljesítmény 4ohmon 15,8A áramerősségnek felel meg! A példánál maradva, ez 63,2V feszültséget jelent, tehát a csatlakozó érintkezőinek a szigetelése is fontos szempont. Véletlenül megfogva az érintkezőt már komoly áramütést szenvedhetünk. Ezért nem használják a szorítós csatlakozókat, hiszen ott nagy a veszélye a véletlen érintésnek. (Fixen telepített rendszereknél megengedett, de ott egyébb módon biztosítják az érintésvédelmet. (pl.: rack szekrény)) A kívánatos hangfalcsatlakozónak erős mechanikai ellenállással is kell rendelkeznie. Ezekez a csatlakozókat húzzák-vonják, rálépnek, ezt mind károsodás nélkül kell kibírnia. Meg kell oldani a reteszelést is: ne lehessen kirántani a hangfalból a csatlakozót. (Pl.: elbotlik valaki a kábelben és megrántja azt.) A csatlakozóban belül meg kell gátolni azt is, hogy a kábel könnyedén kicsússzon a csatlakozóházból, vagyis biztonságos tehermentesítéssel kell rendelkeznie. Mindezek mellett nem árt, ha könnyen és gyorsan szerelhető is. Nézzük a használatos típusokat:
Nem érdemes utángyártott típusokat használni, legjobb a Neutrik. Az egyes cégek a fenti bekötéstől eltérhetnek. A bemutatott dugókhoz természetesen megfelelő ellendarabok is kaphatók. A csatlakozók egymással nem kompatibilisek, kivéve egy esetet: a kétpólusú dugó csatlakoztatható a négypólusú aljzathoz is, de csak az 1-es póluspár működik ebben az esetben.
Ha bővebben szeretnél foglalkozni a témával, többet megismerni a hangosítás alapjairól, válaszd valamelyik tanfolyamunkat
© Hermann János |