Az oldalon archív tartalom található. Kérjük, hogy látogassa meg a Hangshop.hu weboldalt!

Hangáruház | Hangszer & Hangtechnika - 1107 Budapest, Fogadó u. 3. | Tel.: 06-1-203-6652 | Mobil: 06 20 564-4617

hangaruhaz facebook banner

Na már megint egy kínai gagyi! - Vagy mégsem?
2008-09-17

080917_mainKínai = gagyi. A képlet beleivódott már az agyakba, s valjuk meg, nem is alaptalanul. Amíg az olcsóság a legfontosabb szempont, nehéz a minőséget javítani. De hogyan kerül a képbe az Y-audio?

 

 

Már több mint egy éve hozzáférhetőek az Y-AUDIO márkanévvel forgalmazott hangdoboz család, amiről (ez is kínai sajátosság) gyér információ áll csak rendelkezésre, hiába kutatjuk napokig a böngészőket. Valószínű, hogy jónéhány más márkanév alatt felismernénk a szóban forgó hangdobozokat, de hát ilyen az OEM gyártás.

A most górcső alá vett DYC koaxiális hangfalak azonban egyátalán nem találhatók meg a neten. Mit tehet ilyenkor egy műszaki ember? Szétszedi! Persze nem árt, ha van mögötte megfelelő műszaki háttér, kellő szakszerűség. Mi ehhez a Garry ELECTRONIC csapatától kértünk segítséget. Elemezzük tehát kis képriportunk segítségével az Y-AUDIO koaxiális családját, azon belül is a DYC-12 -t!

DYC-12 koaxiális hangdoboz PA/monitor használatra

Érdemes előre elvégezni a szubjektív tesztet, vagyis a meghallgatást, hogy ne befolyásoljanak bennünket a doboz hangjának megítélésében a látottak. A DYC-12 monitorként és PA dobozként egyaránt használható, most állványra téve hallgattjuk. Meglepően kerek hangkép az árához képest, hiszen megítélni csak saját árkategóriájában lehet korrekten. Egyenletes frekvenciamenet, középben kicsit gyenge, de szép hangja van. Sehol nem tolakodó, viszonylag szűk sugárzási szöggel, de hiszen koaxiális elrendezésű, mondjuk monitorként nem is baj, de PA használatnál okozhat lefedettségi hiányokat. Nekem kicsit nehéz, de ez nem mérvadó, hiszen az én kedvenceim a Garry LITE extrém könnyű dobozok.

Nézzük meg!

dyc-12-1.jpg

Anyagából kialakított, bemart fül segít a cipelésben, ha nem kell túl messze vinni, mert nem túl kényelmes. Arra viszont kiválóan alkalmas, hogy a szinpadot gyorsan átrendezzük. A csatlakozó mező spártai egyszerűségű fémlemez két Speakon csatlakozóval és a műszaki adatlappal:

MAX POWER 400W
RMS POWER 200W
NOMINAL IMPEDANCE 8ohm

Nagyjából ennyi az össz információ, amely rendelkezésünkre áll.

dyc-12-2.jpg

Nagyobbik oldalfalán és az alján vannak gumilábak (monitor fektetve/állítva PA), azonban a sima oldalára is fektethetjük, ha nagyobb dőlésszögű monitort szeretnénk, és nem sajnáljuk a festéket.

dyc-12-3.jpg

A hanszórót erős, porfestett vasrács védi, jól látszik alatta a négy, szimmetrikusan elhelyezett reflexnyílás is. A doboz anyaga MDF, a megszokott rücskös felkete festéssel.

Nincs más hátra, szedjük szét! (Felhívjuk figyelmét, hogy otthon kellő szakértelem hiányában ne utánozzon bennünket!)

dyc-12-4.jpg

Megfigyelhető a visszahajlított (ráadásul szépen gömbölyítve!) rács, melynek rögzítőcsavarjai oldalra kerültek. Az MDF-ből készült dobozokba hajtott csavarok nem élnek meg túl sok ki-be hajtást: a fából hamar eltűnik a belehajtott "menet", óvatosan kell bánni vele. A rács alatt rezgéscsillapító szivacscsík található, ami újabb jó pont.

dyc-12-5.jpg

A levett előlap alatt előtűnik a koax hangszóró, melynek középső szitaszerű záróelemén látszik a magassugárzó tölcsére. A kép bal alsó részén látszik, ahogyan a rács alá helyezett szivacscsíkot megnyomta a rács.

dyc-12-6.jpg

Ééééés előtűnt a koax hangszóró! Meglepően masszív: aluminium öntvény kosár, nagy mágneskör, s a driver sem kis méretű. A hangszóró kifejezetten szép, korrekt technológiáról árulkodik. A hangszóróért még egy pont, s pluszban egy a vastag vezetékekért!

dyc-12-7.jpg

Aki eddig tizedszer ismételte magában egyre ingerültebben, hogy "jó, jó, de mi a f....m az a koax hangszóró, most válasz kap ezen a képen. A hagyományos papírmembrános hangszóró mágneskörét "átfúrják", s a magassugárzó drivert ide "dugják", elölre a membrán felől pedig egy tölcsért illesztenek. Ez látszik át a fenti képen a hangáteresztő záróelemen.

 

dyc-12-8.jpg

Bekukkantva a doboz alja felé látjuk az állványadapter benyúló csonkját, a papírcsőből készült reflexcsöveket, és azt is, hogy gondosan kikentek minden élt a jobb illesztés reményében.

dyc-12-9.jpg

A beépített crossover (hangváltó) nem tűnik túl bonyolúltnak, de 2x12dB/o meredekséghez éppen elég alkatrész van benne. Ebben a kategóriában ez is több a vártnál. Na persze nem hiányozhat a magasvédő izzólámpa sem, ami régi, bevett, ám mára kétségkívül elavult megoldás.

dyc-12-10.jpg

A doboz nem csak állványra ültethető, monitornak használható, hanem a beépített rögzítő helyekkel fel is függeszthető. A sűlyesztett csavart nem ajánlatos kicsvarni, mert ott szelelni kezd a doboz, ha nem kerül rá a rögzítő szem.

Na akkor ideje mérni egyet!

dyc-12-11.jpg

Eljön az igazság pillanata, a Garry mérnöke unszolásunkra készített egy gyors mérést, ez azonban csak tájékoztató jellegű, de azért árulkodó. A mérés pontosabb beállításával a görbék finomíthatóak, de ez az árkategória nem érdemel több energiát.

dyc12freq.jpg

A frekvenciameneten látható két nagy beszakadás valószínűleg a koax elrendezésből adódik, jobb konstrukcióval jelentősen javítható, de akkor jóval drágább. Talán erre a két lyukra figyeltünk fel a meghallgatásnál. Biztos segítene egy gondosabban hangolt crossover is, de további drágulás az ár.

dyc12imp.jpg

Az impedancia menet rendben van (a frekvenciamenethez képest)

Vegyem, ne vegyem?

Röviden: igen! Ha ebben az árkategóriában keresünk hangfalat, kifejezetten jó választás.
Végül az ár: bruttó 45 240Ft (2008-09-17)

Szeretném megvásárolni: Ugrás a Hangshopba!

 

WebShop - Online vásárlás

shop

Üzletünk elérhetősége

bolt

Kiemelt márkák

allen-heath
garry
korg
at_mic
at_hp
marshall
neutrik_klotz
vox
powercube
genelec
shure

Partnerek