A digitális erősítőket lehet szeretni, lehet viszolyogni tőle, de egyet nem lehet tenni: nem venni tudomást róluk. A digitális erősítőknél bekövetkezett drasztikus súlycsökkenés (digit vég + kapcs. üzemű táp) a klasszikus végfokgyártókat is lépésre kényszerítette.
Az egyik legrégebbi magyar végfokgyártó, az Ágota Technic új végfok sorozatában a tradícionális értékeket ötvözi a modern megoldásokkal...
A professzionális végfokgyártók előtt három fő konstrukciós megoldás rajzolódott ki az évezred elejére. Digitális erősítő (PWM = Impulzus Szélesség Modulált erősítő) kapcsoló üzemű tápegységgel, ami tömegre és térfogatra a legkisebbnek igérkezik, vagy hagyományos (transzformátoros) tápegység digit erősítővel, ill. analóg végerősítő kapcsoló üzemű tápegységgel. Ez utóbbi felépítés mellett tette le a voksot az Ágota Technic az új Silverblade végfokcsaláddal.
A Silverblade erősítők három évtized tapasztalatát ötvözik a legújabb technikai megoldásokkal. Az analóg MOS-FET végfokozat a kapcsoló üzemű tápegységgel, kiváló erősítőt eredményezett. Analóg hangzás, ingadozásmentes kimenő teljesítmény, és kis súly. A stabilizált tápegységnek, és a megfelelő tervezésnek köszönhetően akár impulzus, akár folyamatos vezérlés esetén az erősítő minden esetben leadja a specifikált teljesítményt. Különösen alkalmas mobil, élő hangosításra, -az installációs felhasználás mellett, -mivel a Silverblade azon kevés erősítők egyike, amely képes a kitartott, folyamatos hangok teljesítménycsökkenés nélküli reprodukálására. Igazi különlegessége a sorozatnak az Ohm-váltó kapcsoló, mellyel optimálisan illeszthető az erősítő az adott hangfalhoz.
Felépítés
Tápegység: A tápegységet két fő egység - a PFC (power factor controller) és a kapcsoló üzemű átalakító alkotja.
PFC: Célja , hogy a hálózatból ne csak a feszültségcsúcsoknál tudjon az erősítő áramot felvenni, mint az egyszerű, PFC nélküli tápegységek esetén, hanem folyamatosan, a szinuszos feszültség teljes tartományában. - Tehát az 50Hz-es szinuszos bejövő feszültség mentén minél többször (általában másodpercenként 100000 töltési ciklus), hogy a hálózatból felvett áram szinusz, és ne impulzus jellegű legyen. Ennek az előnye az, hogy mivel az áramfelvétel nem a bejövő hálózati feszültség csúcspontjainál összpontosul, kevésbé esik a hálózati feszültség, illetve a hálózati feszültség csúcsai nem lesznek levágva, mint hagyományos esetben, különösen ha több erősítő működik egyszerre. Az elvből következik, hogy az előállított egyenfeszültség, csak kis mértékben függ a bejövő hálózati feszültségtől. Tehát egy PFC-s erősítőnek szinte mindegy, hogy 230V a hálózat, vagy 160V.
Kapcsoló üzemű átalakító (inverter) A DSX sorozat kapcsolóüzemű invertereinek felépítése eltér a szokásos megoldásoktól. Az egység ellenütemű, segédtranszformátoros önrezgő áramkör. Az előnye a szokásosnál jobb hatásfok, az egyszerű felépítés, valamint az, hogy a kapcsolási folyamatok során lényegesen kisebb zavaró feszültség keletkezik. A tápfeszültségét a PFC áramkör kimenő feszültsége adja, amit az inverter kimenőfeszültségét figyelő áramkör szabályoz. -Ezáltal létrejön egy stabilizált kimenő feszültség a végerősítő fokozatok részére.
Végerősítő fokozat
Komplementer MOSFET tranzisztorokkal kialakított AB osztályú végerősítő. Különlegesen jó mély- és magas átvitellel rendelkezik, melyhez kiváló teljesítmény-sávszélesség párosul. Az erősítő oldalanként hat pár Mosfet tranzisztort tartalmaz, melyek áramterhelhetősége 60A.
Előlap
Power: A hálózati kapcsoló benyomásával a készülék bekapcsolódik, a mellette lévő LED világít. Level: A LEVEL1 ill. a LEVEL 2 szabályzókkal a bal ill. jobb oldal hangereje állítható be. Bridge üzemmódban a hangerő a LEVEL 1 gombbal szabályozható. Kivezerles: A zöld LED-ekből álló kivezérlésmérő az 1 ill. a 2. csatorna kimenő szintjét mutatja, -24 dB és -3 dB-es értékek között. Ha a kimenő szint eléri a 0 dB-es értéket, azaz a névleges kimenő teljesítmény értékét, ezt a sárga LED (powerguard) világítása jelzi. Powerguard: A POWERGUARD áramkör folyamatosan ellenőrzi a kimenő és bemenő jel közötti eltérést. Amennyiben a jel alakjában eltérés van, - pl. túlvezérlés, túlterhelés - vezérli a bemeneti limitert, amely megfelelő mértékben csökkenti a bemenő jelet, és ezzel egy időben a sárga LED világítani kezd. Error: Az erősítő védelmi rendszerének állapotát jelzi. Amennyiben a védelmi rendszer hibát észlel, - végerősítő meghibásodás, DC védelem, túlmelegedés, nagyfrekvenciás védelem, - az ERROR LED világít. A késleltetett bekapcsolás ideje alatt, amíg a kimeneti relék nem aktivizálódtak, a LED világít.
Hátlap
Bemenet: Szimmetrikus XLR bemenet INPUT1, INPUT2, továbbfűzési lehetőséggel (LINK OUT). Bridge üzemmódban csak az INPUT1 bemenet fogadja a jelet. Kimenet: Négypólusu speakon csatlakozó. (OUTPUT1, OUTPUT2) Bridge módban a kimenő jel az OUTPUT1 csatlakozó 1+, 2+ érintkezőin jelenik meg. Hűtés, hővédelem: Teljesítmény- és hőfokvezérelt DC ventillátor. A ventillátor fordulatszáma folyamatosan változik a kimenőteljesítménnyel és a tranzisztorok hőmérsékletével arányosan. Amennyiben a tranzisztorok hőfoka eléri a 95C°-ot, a ventillátor max. fordulatra kapcsol. Ha nem sikerül beállítani a hőegyensúlyt, és tovább nő a hőfok, a hővédelem 100 C°-nál lekapcsolja a terhelést a kimenetről. Bridge mode: A kapcsoló benyomásával a készülék BRIDGE üzemmódba kerül. -Ezt a mellette lévő LED jelzi. Ohm selector: A kapcsoló kiengedett (LOW), ill. benyomott (HIGH) állapotában a feliraton jelzett impedanciájú hangszóró csatlakoztatható a kimenetekre. Az adott állapotot LED-ek jelzik. A kimenetre csak a beállított értékkel azonos, vagy annál nagyobb impedanciájú (Ohm értékű) hangszórót csatlakoztasson.
Amennyiben alacsonyabb impedanciájú a hangszóró mint a beállított érték, a hangszóróra jutó teljesítmény nagyobb lehet mint amit a hangszóró el tud viselni. Amennyiben a hangszóró a teljesítményt elviseli, az erősítő hővédelme egy idő után kikapcsolhat, mivel a védelem aláterhelt állapotot érzékel.
Specifikáció (PDF): Klikk ide!
Hol tudom megnézni, kipróbálni, megvásárolni? A HANGÁRUHÁZ -ban!
Hol tudom neten megrendelni? A HANGSHOP -ban! |